Грижа

Листовката на лекарствата - помага или вреди?

„Преди да приемете лекарството, прочетете листовката ИЛИ се консултирайте с лекар или фармацевт“ – това пише обикновено във всяка една листовка на лекарствен продукт.

5 минути четене
February 1, 2025

„Преди да приемете лекарството, прочетете листовката ИЛИ се консултирайте с лекар или фармацевт“ – това пише обикновено във всяка една листовка на лекарствен продукт.

Четенето на листовката обаче колкото помага, толкова може и да навреди.

Листовката за пациента указва състава на лекарстото, неговият механизъм на действие, начина на употреба, евентуалните странични ефекти, показания и противопоказания. 

Най-честата реакция от страна на пациентите след прочитане на листовката е страх от страничните ефекти. Това е обяснимо, тъй като във всички листовки са описани многобройни, страшни, да не кажа чудовищни странични ефекти. Съществуват правни основания, в листовките да бъдат описани дори и най-най-редките странични ефекти на медикаментите, дори и тези, които реално не се срещат в клиничната практика. Обикновено лекарствата имат някой страничен ефект, който наистина може да се появи, и то нечесто. Например, калциевитв антагонисти могат да доведат до отоци по краката при доста пациенти, а ACE инхибиторите в около 15 % от пациентите могат да са причина за суха, дразнеща кашлица. За такива странични ефекти лекуващият лекар би трябвало да предупреждава, за да бъде пациентът предварително подготвен и да направи повторна консултация.

Иначе, страничните ефекти се класифицират като чести, редки, много редки и понякога. Чести са, когато се наблюдават при повече от 10% от потребителите на лекарството. Въпрели термина „чести“, това все пак означава, че по-голямата част от потребителите, тоест, близо 90%, няма да страдат от този страничен ефект. Редки са, когато вероятността е под 1%, а много редки- при 0,1%. Има и т.нар. единични случаи, които са отделни докладвани случаи на страничния ефект – обикновено един на 50 000-100 000 потребители.

Фирмата- производител на лекарственото средство е задължена да включи в лекарствената листовка всичко възможни странични ефекти, тъй като тук се намесват и законови изисквания и норми. 

Четенето на тези листовки обаче почти винаги води до силен страх у пациента. Той решава, че има голяма опасност да получи страничен ефект, и много често, по механизма на внушението, наистина се появяват симптоми, които обаче изобщо не се дължат на лекарсвтото, а на негативната нагласа към него.

Тук ще цитирам маг. Фарм. Атанас Атанасов. Представете си, че получавате лекарство с листовка, съдържаща следното:

„От страничните ефекти са известни: разваляне на зъбите,  главоболие, коремни болки, гадене, запек. При по-продължителна употреба са установени случаи на наднормено тегло, високо кръвно налягане и диабет. В тази връзка приемът може да доведе до загуба на съзнание, инсулт, инфаркт, нервни разстройства, бъбречна недостатъчност.

Това би била листовката за шоколад и други сладки изделия, ако за храните важаха същите правила като за лекарствата. И така „опасна“ би била листовката за много други храни.“

А преставете си, каква ще е листовката за алкохола! А за цигарите? Дали ако прочетете листовката за алкохола и цигарите, ще искате да ги спрете?!

Има много случаи, при които в листовката пише за определен страничен ефект, а всъщност многоцентрови, двойно-слепи и продължителни проучвания доказват точно обратното. Така е с лекарството нолипрел , което се изписва за лечение на високо кръвно налягане. В листовката пише, че не трябва да се изписва при диабет. Същевременно, проучването ADVANCE доказва, че лечението на кръвното налягане при пациенти със захарен диабет с нолипрел в дългосрочен план спасява животи!

Моите съвети към пациентите са:

  1. Имайте доверие на лекуващия си лекар. За да ви изпише даденото лекарство, той ви е прегледал, разпитал за придружаващите заболявания, съобразил е вашият профил и тогава е решил какъв медикамент да ви изпише. Той е учил достатъчно и има достатъчната професионална квалификация, за да ви предпише медикамент, от който НЕ очаква да получите страничен ефект. Даже и такъв да се появи в хода на лечението, на контролният преглед след 10 дена пациентът трябва да сподели и съответно да се предприеме корекция на лечението.
  2. Ако четете листовката, погледнете на нея положително, тоест по-голяма е вероятността на НЕ получите страничен ефект, отколкото да получите.
  3. Моля ви, не спорете с лекуващия лекар, не идвайте при него с прочетена и подчертана листовка, защото това е свързано със загуба на време и енергия, а му имайте доверие, той няма да ви изпише нещо, което да ви навреди!
  4. Знайте, че всяко утвърдено и позволено за продажба лекарство е преминало строга и щателна оценка на четири нива, било е статистически проучено и проверено и едва тогава пуснато за продажба. Много по-опасни за употреба са непроверените с проучвания хранителни добавки, продаващи се по интернет, от които често срещаме сериозни увреждания на черен дроб и други органи.
  5. Четете листовката позитивно! Мислете за ПОЛЗАТА от лекарството, а не за евентуалната, хипотетична вреда! Медикаментите са създадени да помагат, и те наистина помагат. Това аз виждам всеки ден, в моята практика.
Погрижете се за сърцето си!
Запазете час сега

Помислете за сърцето си!

Действието сега е инвестиция в здравето Ви в бъдеще! Свържете се с нас, за да получите професионална грижа!